ELEMENTAL SKANSTE projektam ir labākais energoefektivitātes aprēķina rezultāts Baltijas valstīs

Biroju kompleksa projektam ELEMENTAL SKANSTE ir veikts enerģijas patēriņa rezultātu aprēķins saskaņā ar BREEAM kritērijiem.  Igaunijas Zaļo ēku padome, kas apkopo informāciju par Baltijas reģiona projektu BREEAM un LEED sertifikāciju, savā vietnē publiskojusi, ka ELEMENTAL SKANSTE sasniegtais rezultāts ir vislabākais Baltijas valstīs (sertifikāts).

“Energoefektivitātes koeficients jaunajām ēkām (EPRinc) nosaka enerģijas patēriņu BREEAM sistēmā vērtētām ēkām, ņemot vērā ekspluatācijai vajadzīgo enerģiju, primārās enerģijas patēriņu un CO2emisiju. Kapitel projektam ELEMENTAL SKANSTE ir vislabākais mums zināmais rezultāts.” teic Igaunijas Zaļo ēku padomes eksperte Pībe Linda (Piibe Lind).

Projekta ELEMENTAL SKANSTE attīstītāja SIA Kapitel valdes loceklis un tehniskais direktors Andris Stankevičs norāda: “Jau stratēģiskā līmenī mēs uzskatām, ka ilgtspējība stimulē sabiedrības attīstību. Būvēt atbildīgi ir gudra izvēle drošākai un labākai nākotnei. Lai panāktu zemu enerģijas patēriņu, vienlaikus neatsakoties no mūsdienu dzīves ērtībām un kvalitatīvas vides darbam, mēs rūpīgi pārskatām katru soli projektēšanas un plānošanas stadijās.”

“Mēs tiešām lepojamies ar to, ka ELEMENTAL SKANSTE projekts ir sasniedzis vadošo rezultātu Baltijas valstīs, un saskaņā ar aprēķiniem, kas veikti pēc BREEAM specifikācijām, nosaka jaunu kvalitātes standartu, kas atbilst prasībām par ēkām ar “gandrīz nulles enerģiju”. Mūsu komandai tā ir arī liela atbildība un izaicinājums, un būvniecības procesā mēs ar vislielāko rūpību nodrošināsim, lai standarts tiktu ievērots,” piebilst Indreks Morats (Indrek Moorats), Kapitel grupas valdes loceklis un direktors attīstības jautājumos.

“Lielisks rezultāts gan Baltijas valstu kopējai būvniecības ilgtspējai, gan ēkai, kas orientēta uz zemu enerģijas patēriņu, lai gan projektēta ar lieliem stiklotiem fasādes laukumiem. Uzņēmumi, kas vēlas būvēt ilgtspējīgi, nosaka visaugstāko standartu būvniecības nozarē, un tas, bez šaubām, ir ieteicami un slavējami. Energoefektīva būvniecība pamatojas uz racionalitātes principu, risinājumu un tehnoloģiju īstenošanu būvniecības procesā un stimulē pilsētu ekonomisko attīstību,” sarunai pievienojas Hedlijs Berets (Hadley Barrett) Oxford Sustainable direktors un Kapitel konsultants.

“No ēkas fizikas izriet tas, ka zemāku energoizmaksu panākšanai proporcionāli stiklotās fasādes laukuma lielumam jāuzlabo tās U vērtība (korpusa siltumcaurlaidības koeficients) un saules faktors, kas raksturo saules enerģijas caurlaidību. Tā var panākt arī komfortablāku temperatūru, jo tad ziemā virsmas vairāk sasilst, savukārt vasarā tās ir vēsākas,” skaidro Urmass Saksakulms (Urmas Saksakulm), kompānijas Kliimakonsult vadošais projektētājs, sertificēts  apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmu inženieris.

Ņemot vērā Eiropas Savienības gaidāmās prasības par tādu ēku celtniecību, kas patērē “gandrīz nulli enerģijas”, visi centieni, kas jau iepriekš ieguldīti jaunu energoefektīvu ēku projektēšanā, ir svarīgs solis ne tikai attīstītājam, bet arī Baltijas valstīm kopumā, kam jāpanāk ilgtspējīgāki rezultāti.

BREEAM (ilgtspējīgas būvniecības novērtēšanas metode) ir pasaulē vadošā un visizplatītākā vides novērtēšanas metode ēkām. Tās mērķis ir paust atzinību attīstītājiem un rosināt viņus projektēt ēkas ar samazinātu enerģijas patēriņu ekspluatācijas vajadzībām, primārās enerģijas patēriņu un COemisiju, kā arī stimulēt pieprasījumu pēc ilgtspējīgām ēkām, nodrošinot tām atzītu ekoloģiskās kvalitātes marķējumu.

Biroju komplekss ELEMENTAL SKANSTE ir projektēts kā jauna un patstāvīga Rīgas “premium” klases darījumu rajona vizuālā vizītkarte. To veidos energoefektīvas un ilgtspējīgas A klases biroju ēkas, kas projektētas būves informācijas modelēšanas (BIM) sistēmā saskaņā ar BREEAM standartiem. Pirms būvniecības projekta izstrādes tika veikts ietekmes uz vidi novērtējums. Pirmajā būvniecības kārtā 2020. gada pirmajā ceturksnī plānots pabeigt divas desmitstāvu ēkas ar 20 500 mlielu biroju platību un 370 apakšzemes autostāvvietām. Pēc visu kārtu pabeigšanas ELEMENTAL SKANSTE kompleksā būs piecas biroju ēkas ar 41 400 mizīrējamās platības un vieta 1 600 automobiļiem daudzstāvu autonovietnē, kā arī apakšzemes stāvvietās dažās ēkās. Rajonā, ko papildinās ērta sabiedriskā transporta sistēma, jauna tramvaja līnija, kuru uzcels 2021. gadā, modernas autostāvvietas un infrastruktūra, kas īpaši pielāgota velosipēdistiem, ELEMENTAL SKANSTE piedāvās patiesu mobilitāti biroju nomniekiem un viesiem. Ēku kompleksa projektētājs ir Igaunijas arhitektu uzņēmums Arhitektuuribüroo PLUSS sadarbībā ar Latvijas partneri SIA Birojs T22.